Informacja Administratora

Nasi Przyjaciele Wolontariusze

Nasze przedszkole od kilku lat jest zaangażowane we współpracę z Europejskim Korpusem Solidarności oraz bierze udział w projektach Europejskiego Forum Młodzieży – w szczególności w Wolontariacie Europejskim, koordynowanym przez Fundację Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO.

Logo Europejskiego Korpusu Solidarności (flaga Unii Europejskiej oraz napis European Solidarity Corps).

Udział w projekcie daje możliwości wprowadzenia żywej edukacji multikulturowej, motywuje do porozumiewania się w języku obcym i uświadamia potrzebę jego znajomości. Działania wolontariusza na terenie placówki to nowe, świeże, innowacyjne pomysły oraz motywacja dla innych pracowników do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań.

Od kwietnia 2022r.  do końca roku szkolnego 2021/2022 w naszym przedszkolu gościła Olga – wolontariuszka z Ukrainy, która dała się poznać jako radosna, otwarta i zaangażowana w życie placówki i pracę z dziećmi osoba.

Głównym zadaniem wolontariusza jest włączanie się i pomoc w działania realizowane w codziennym dniu w przedszkolu, a także udział w różnorodnych wydarzeniach, imprezach okolicznościowych. Wolontariusze poprzez obserwację zajęć edukacyjno-wychowawczych poznają również różnorodne strategie pracy z małymi dziećmi. Wchodząc z dziećmi w interakcje mają okazję poznać kulturę i obyczaje społeczne panujące w Polsce oraz uczyć się języka używanego na co dzień w naszym kraju. Wolontariat pozwala im nabrać doświadczenia w pracy w Polsce, a praca w przedszkolu pozwoli na kształtowanie samodzielności i rozwinie wiele dodatkowych umiejętności.

Nasze przedszkole jest otwarte na nowe pomysły, które może nam zaproponować wolontariusz, np. cykl zajęć nt. ich ojczystego kraju, zapoznanie tamtejszą kulturą, warsztaty o różnorodnej tematyce zgodnie z zainteresowaniami. Częściowo również zapoznają dzieci ze swoim ojczystym językiem (podstawowe zwroty), ale przede wszystkim komunikują się w języku angielskim. Dzieci poprzez pytania, które zadają i kontakt, który nawiązują przełamują bariery, zaczynają pobudzać ciekawość i przełamywać lęki.

Wolontariusz w naszej placówce ma zapewnioną opiekę i wsparcie nauczyciela koordynatora, a także dyrektora przedszkola. Dzięki opracowanemu planu pracy w grupach i możliwości zaproponowania i przygotowania własnych pomysłów, ma okazję do aktywnego spędzania czasu oraz gromadzenia doświadczenia. Dużą wagę przykładamy do zapewnienia dobrego startu naszemu gościowi.